Żywienie zwierząt hodowlanych – wysłodziny browarniane
Dobrobyt zwierząt zależy od wielu czynników. Istotne w ich rozwoju i zdrowiu jest między innymi ich żywienie. Dieta poszczególnych zwierząt hodowlanych może się różnic w zależności od gatunku, jaki dany gospodarz ma pod swoją pieczą. Poniższy artykuł rzuci nieco światła na zagadnienie jakim jest odpowiednie żywienie zwierząt gospodarczych, omawiając składnik diety jakim mogą być wysłodziny browarniane.
Jak powstają wysłodziny browarniane?
Wysłodziny browarniane to nic innego jak resztki pozostałe po procesie warzenia piwa. Inaczej młóto, stanowi nierozpuszczalny osad z łusek, drobin słodu, a także kiełków. Powstają w kadzi filtracyjnej w wyniku zachodzących reakcji chemicznych. Można je uzyskać jako efekt filtracji brzeczki przedniej, czyli półproduktu koniecznego do produkcji piwa, w kadzi służącej do zacieru.
Jak można wykorzystać słodziny browarniane?
Młóto browarniane można zastosować do produkcji biopaliwa stałego, jako zagęszczacz w biogazowniach do tworzenia odnawialnego źródła energii. Może również służyć jako pulpa pofermentacyjna, w funkcji żyznego nawozu. Jednak jej największym zastosowaniem po produkcji piwa jest to, że może być stosowana jako dodatek paszowy, bogaty w związki mineralne i witaminy. Najczęściej wykorzystuje się ją pasza dla zwierząt hodowlanych takich jak trzoda chlewna czy bydło. Od niedawna stosowana jest powszechnie w gospodarstwach zajmujących się hodowlą takich zwierząt jak krowy mleczne.
O tym należy pamiętać, stosując młóto jako paszę
Wysłodziny browarnianie posiadają właściwości mlekopędne, co oznacza, że wspomagają mleczne bydło w procesie produkcji mleka. Zawierają mało tłuszczu, co przyczynia się do odpowiedniego wspomagania zdrowej diety u tych zwierząt. Stosunek białka w formie suchej waha się między 20 a 60%, natomiast błonnik jest na poziomie około 60%. Wysłodziny podwyższają stężenie kazeiny, czyli najważniejszego białka znajdującego się w mleku, a także poprawiają smak danej dawki paszy. Należy je jednak stosować w umiarze, bowiem ich nadmiar może przynieść negatywne skutki w stanie zdrowotnym krów. Młóto jest dostępne na rynku zarówno w formie suchej, jak i mokrej, jednak trzeba pamiętać o tym, że mokre wysłodziny zawierają dużo wody, co po odsączeniu daje znacznie mniej surowca, niż zakładano.
Zalety wysłodzin browarnianych
Poza tym, że są dobrym dodatkiem do pasz, zawierającym wiele składników wspierających układ zdrowotny zwierząt, należy też wspomnieć o zawartości białka w danej ilości oraz, jak wpływa ona na [rozwój gospodarczego inwentarza. Wysłodziny suszone zawierają około 25% białka, jeśli ich wilgotność wynosi nie więcej niż 10%. Oznacza to, że zaledwie kilogram tego surowca dostarcza 0,19 JPM, czyli energii w formie netto dla zwierząt. Białko to tylko częściowo zatem rozkłada się żwaczu. Praktyka zaś głosi, iż rozkład w jelicie cienkim wynosi aż 85%, co znaczy, że poziom azotu amonialkalnego nie wzrasta, a ilość aminokwasów dostarczanych do jelita cienkiego jest jeszcze większa.