Inne

Jak pozbyć się gruzu?

Każdy remont mieszkania wiąże się z nagromadzeniem odpadów budowlanych. Gruz powstały podczas tych robót nie może być traktowany jako śmieci komunalne i należy go odpowiednio utylizować. Nie można go wrzucać do przydomowych śmietników i kontenerów. Do pozostałości w postaci gruzu zaliczamy: połamane pustaki, elementy dachówek, płytki łazienkowe skute ze ścian, resztki tynku. Gruz powstały podczas remontu można zakwalifikować do trzech różnych grup:
elementy betonu, cegieł lub pustaków,
elementy, które uległy zmieszaniu, gdzie dopuszczalna jest obecność folii, butelek plastikowych, części złomu, drewna i szkła,
w tej grupie oprócz wymienionych powyżej mogą znaleźć się worki, wiadra, w których była rozrabiana farba, kawałki styropianu, a także innych elementów poremontowych.

Jakie są sposoby zabezpieczenia odpadów budowlanych?

Gruz jest bardzo uciążliwym odpadem i przetrzymywany na podwórku szpeci ogólny wygląd posesji, dlatego należy pomyśleć o jak najszybszym pozbyciu się go. W związku z tym już w trakcie trwania remontu powinno się zadbać o właściwe składowanie. Warto zapytać się w firmach gospodarujących śmieciami, w jaki sposób najlepiej utylizować gruz. Niektóre oferują specjalne worki o nazwie big bag, w których można składować nawet do metra sześciennego odpadów. Raz do roku można bezpłatnie zaopatrzyć się w taki pojemnik, który zostanie zabrany przez śmieciarkę i odpowiednio zutylizowany. W przypadku większego remontu lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują specjalne kontenery do składowania i wywozu gruzu. Jeśli chodzi o wywóz gruzu Warszawa ma dużo takich możliwości do zaoferowania. Można zamówić kontener o różnej pojemności, w zależności od zapotrzebowania. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale zdejmuje z głowy problem składowania i wywózki odpadów. Istnieje możliwość samodzielnego wywozu gruzu do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli chodzi o wywóz gruzu Warszawa jak każde inne polskie miasto oferuje takie miejsca, należy jednak zapewnić sobie samodzielnie transport i załadunek odpadów. Kolejną możliwością jest oddanie gruzu osobom, które prowadzą inwestycje budowlane. Potrzebny jest do umocnienia wszelkiego rodzaju ław fundamentowych. Doskonale nadaje się do fundamentów przy budowaniu ogrodzeń. Jest wiele osób, które bardzo chętnie pozyskają gruz do swoich konstrukcji budowlanych. Firmy, które zajmują się profesjonalnie wywózką gruzu, posiadają własne maszyny, które poddają go recyklingowi. Materiał, który jest pozyskany w ten sposób, jest ponownie przetwarzany i odsprzedawany firmom budowlanym. Jeśli chodzi o wywóz gruzu Warszawa ma wiele do zaoferowania. Rozdrobniony beton jest idealnym podkładem przy budowie chodników lub wylewek betonowych w pomieszczeniach. Uzyskany w ten sposób materiał jest ponownie użytkowany, co ma ogromne znaczenie dla środowiska. Samodzielne wywiezienie gruzu do selektywnego punktu zbiórki odpadów jest bezpłatne, ponoszone są tylko koszty transportu. Firmy przyjmujące gruz również czynią to bezpłatnie. Natomiast wynajęcie kontenera wiąże się z pewnymi kosztami, które trzeba ponieść. Jest to co prawda najwygodniejszy sposób utylizacji odpadów, ale jednocześnie najdroższy. Cała odpowiedzialność związana z wywiezieniem i późniejszym składowaniem spada na firmę, która wynajmuje kontenery.

Jak nie należy pozbywać się odpadów budowlanych?

Należy pamiętać, że wywiezienie odpadów budowlanych do lasu czy na łąkę jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Również wrzucanie gruzu do pojemników na śmieci, które służą do odpadów komunalnych, jest karane mandatem nawet do 1500 zł. Składowanie odpadów budowlanych na terenach zielonych jest poważnym przestępstwem w stosunku do środowiska naturalnego. Rozkład gruzu trwa długo i zanieczyszczenia poważnie wpływają na walory estetyczne terenu. Niestety wielu ludzi uważa to za znakomite rozwiązanie swojego problemu. Coraz częściej odpowiednie służby monitorują newralgiczne tereny i starają się szybko i sprawnie zapobiec niewłaściwym zachowaniom. Ważne jest wczesne rozbudzenie świadomości wspólnej odpowiedzialności za otaczające tereny, które powinny służyć zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym. W związku z tym podejmując decyzję o budowie domu albo remoncie mieszkania, trzeba dużo wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczenie odpadów budowlanych, aby w trakcie nie martwić się co zrobić z gruzem. Wbrew pozorom podczas remontu i budowy produkuje się go bardzo szybko i rosnące hałdy odpadów przeszkadzają w pracy.